Αυτές είναι οι ομάδες της Γ’ Εθνικής της νέα σεζόν – Οι εκπρόσωποι της Αργολίδας

Ερμιονίδα και Φοίνικας Ν. Επιδαύρου θα εκπροσωπήσουν ξανά φέτος την Αργολίδα στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής

Φινάλε μπήκε στη δράση της Γ’ Εθνικής για τη σεζόν 2020-21, με την ολοκλήρωση των αγώνων μπαράζ. Η εικόνα της εθνικής κατηγορίας για τη νέα σεζόν έχει σχεδόν ολοκληρωθεί.

Οι ομάδες που θα συμμετέχουν στο νέο πρωτάθλημα.

Δικαίωμα συμμετοχής στη Γ’ Εθνική της σεζόν 2021-22 έχουν 86 ομάδες, αριθμός που προέκυψε από τις ομάδες που έμειναν στην κατηγορία, αλλά και τις τέσσερις που υποβιβάστηκαν από τη Football League. Βέβαια, δεν αποκλείονται εκπλήξεις, με τη συμμετοχή ομάδων που δεν θα μπορέσουν να αγωνιστούν στη νέα Super League 2 των αυστηρών κριτηρίων, αλλά αυτό θα ξεκαθαρίσει αργότερα.

Οι ομάδες έχουν περιθώριο να δηλώσουν συμμετοχή στη νέα κατηγορία έως τις 31 Ιουλίου, ενώ η σέντρα της νέας Γ’ Εθνικής έχει οριστεί για τις 19 Σεπτεμβρίου

Χωρίς να υπολογιστούν πιθανές έκτακτες συμμετοχές στη Γ’ Εθνική ή αποχωρήσεις, οι ομάδες της νέας σεζόν θα είναι 86, που θα χωριστούν σε επτά ομίλους, με γεωγραφικά κριτήρια, ενώ θα διατηρηθεί για φέτος ο κρητικός όμιλος, έστω και με εννέα ομάδες.

Οι ομάδες της νέας Γ’ Εθνικής

ΕΠΣ Ξάνθης: Άρης Αβατου
ΕΠΣ Έβρου: Αλεξανδρούπολη F.C.
ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Νέος Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου
ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός
ΕΠΣ Σερρών: Απόλλων Παραλιμνίου


ΕΠΣ Μακεδονίας: Εθνικός Σοχού, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Αγροτικός Αστέρας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης, Απόλλων Πόντου, Ποσειδών Μηχανιώνας
ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών
ΕΠΣ Ημαθίας: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων
ΕΠΣ Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς

ΕΠΣ Κοζάνης: ΦΣ Κοζάνη, ΑΕΠ Κοζάνης
ΕΠΣ Πιερίας: ΑΕ Καρίτσας, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Καρδίτσας: Ατρόμητος Παλαμά
ΕΠΣ Λάρισας: Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, ΠΟ Ελασσόνας
ΕΠΣ Τρικάλων: ΠΟ Φήκης

ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Αμβρυσσέας Διστόμου
ΕΠΣ Εύβοιας: Νέα Αρτάκη, Ηρακλής Ψαχνών
ΕΠΣ Θεσσαλίας: Θησέας Αγριάς, Δήμητρα Ευξεινούπολης, Διαγόρας Στεφανοβικείου
ΕΠΣ Φθιώτιδας: ΑΠΟ Αταλάντη

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Παναγρινιακός, Αμβρακικός Λουτρού, Ναυπακτιακός Αστέρας
ΕΠΣ Γρεβενών: Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης
ΕΠΣ Κέρκυρας: ΑΕ Λευκίμμης, ΟΦ Αγίου Ματθαίου
ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας
ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Τηλυκράτης Λευκάδας, Αχέρων Καναλακίου

ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός, Προοδευτική, Κερατσίνι, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς
ΕΠΣ Αθηνών: Ηλιούπολη, Χαραυγιακός, Φωστήρας, ΠΑΟ Ρουφ, Αγιος Ιερόθεος, Πανιώνιος
ΕΠΣ Κυκλάδων: ΑΕ Μυκόνου
ΕΠΣΑΝΑ: Αήττητος Σπάτων, Κυανούς Αστέρας Βάρης, Θύελλα Ραφήνας
ΕΠΣ Αργολίδας: Ερμιονίδα, Φοίνικας Ν. Επιδαύρου
ΕΠΣ Λακωνίας: Άρης Σκάλας, Αστέρας Βλαχιώτη
ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς

ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: ΑΟ Πυλίου Κω
ΕΠΣΔΑ: Πανελευσινιακός, Ασπρόπυργος

ΕΠΣ Αχαΐας: Παναιγιάλειος, Διαγόρας Βραχνέικων
ΕΠΣ Ζακύνθου: Εθνικός Σκουλικάδου, Ζάκυνθος
ΕΠΣ Ηλείας: Αίας Γαστούνης, ΠΑΟ Βάρδα

ΕΠΣ Ηρακλείου: Γιούχτας, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, Αλμυρός Γαζίου
ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΟ Αγίου Νικολάου, ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας
ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας